Prejavy alkoholizmu

Prejavy alkoholizmu

Alkoholizmus má 4 „vývojové štádiá“ a každé má rôzne prejavy. Závislosť na alkohole je veľmi nebezpečná pre pacienta a hlavne tiež pre jeho blízkych. V nasledujúcom článku si popíšeme, ako sa alkoholizmus prejavuje v rôznych štádiách.

V počiatočnom štádiu sa človek cíti pomerne dobre. Po fyzickej stránke nemá žiadne problémy, avšak alkohol pre neho začína byť drogou, bez ktorej nevydrží. Má potrebu stále zvyšovať dávky, aby sa dostavovali pocity dobrej nálady.

Druhé štádium je tzv. „varovné“. Pacient je často v podnapitom či opitom stave, pije stále častejšie. Nápoje ako pivo a víno mu už nestačia, prechádza na tvrdý alkohol. V tomto štádiu ešte nemá výpadky pamäte. Väčšina alkoholikov v tomto štádiu vie, že keby pili sami, boli by moc nápadní. Preto si hľadajú „partiu“ na spoločné pitie.

V treťom „rozhodnom“ štádiu sa dostavujú výpadky pamäte. Alkohol je pacientovou prioritou. Stráca schopnosť ovládať svoje nutkanie na alkohol. Zvyčajne svojim blízkym sľubuje že piť prestane, ale stále to porušuje. Toto štádium je zlomové – pokiaľ nemá pacient dostatočne silnú vôlu a začne piť, stratí akékoľvek hranice a vo väčšine prípadov už piť neprestane.

Posledné štádium je konečné. Pacient pije už od rána, pije stále, niekedy a niekoľko dní v kuse. Aby sa dostal do stavu opilosti potrebuje väčšie množstvo dávky alkoholu. Pacientom v tomto štádiu zvykne pomôcť protialkoholické liečenie alebo psychiater.

Čo vás môže zaujímať:

  • Prejavy astmy Astma je nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie […]
  • Prejavy infarktu Infarkt je nebezpečná príhoda, ktorá svoj príchod nehlási a […]
  • Prejavy nákazy HIV Nákaza HIV sa zvykne vo väčšine prípadov prejaviť […]
  • Prejavy tehotenstva Tehotenstvo býva vo väčšine prípadov jedným z najkrajších […]
  • Prejavy depresie Pocit smútku a depresie je prirodzenou reakciou na negatívne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.