Prejavy besnoty

Prejavy besnoty

Besnota je ochorenie, ktoré spôsobuje vírus a postihuje mozog a miechu u všetkých cicavcov, teda aj u človeka. Ide o chorobu naozaj závažnú, ktorá sa väčšinou končí smrťou ak nedôjde k jej liečbe ešte pred vypuknutím príznakov. Vo vyspelých krajinách sa s nákazami besnoty u ľudí už nestretávame tak často, avšak v krajinách tretieho sveta je táto choroba ešte stále pomerne častá.

Inkubačná doba, teda obdobie medzi nakazením a vypuknutím príznakov, je u človeka obyčajne dva až tri mesiace. Prvotné symptómy zahŕňajú svrbenie a necitlivosť v mieste vniknutia vírusu, čo je väčšinou nejaké pohryznutie. K tomu sa neskôr pridá horúčka, kašeľ a bolesť hrdla. Ide o pomerne bežné príznaky, preto sa dajú pomýliť s inými vírusovými infekciami. Ďalej sa vyskytuje bolesť brucha a čo je pre besnotu typické, ešte aj zvýšený nepokoj a podráždenosť. Tieto príznaky sa môžu stupňovať a po čase sa k nim môžu pridať aj halucinácie alebo až delírium. Príznaky sa nevyskytujú stále, ale dochádza k nim v intervaloch a bývajú striedané úplne normálnym správaním. Okrem toho sa môžu vyskytovať aj kŕče svalov a to hlavne v oblasti tváre, strach z vody a poruchy pulzu a dýchania. Všetky prejavy besnoty vedú ku kóme a eventuálne až k smrti.

Besnota je nebezpečná a preto sa proti nej zasahuje hneď po uhryznutí nejakým zvieraťom. Ak raz prepuknú príznaky, býva už liečba veľmi málo úspešná a často krát sa nedá nič robiť. Preto ak dôjde k uhryznutiu, treba okamžite vyhľadať lekára.

Čo vás môže zaujímať:

  • Prejavy astmy Astma je nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie […]
  • Prejavy tehotenstva Tehotenstvo býva vo väčšine prípadov jedným z najkrajších […]
  • Prejavy celiakie Celiakia je ochorenie, ktoré je podmienené nedostatočným […]
  • Prejavy infarktu Infarkt je nebezpečná príhoda, ktorá svoj príchod nehlási a […]
  • Prejavy cukrovky Cukrovka je dnes stále považovaná za závažné ochorenie, […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.