Prejavy celiakie

Prejavy celiakie

Celiakia je ochorenie, ktoré je podmienené nedostatočným vstrebávaním látok v tenkom čreve. Prejavy celiakie sa vyskytujú až v okamihu, keď človek príjme potravu, ktorá obsahuje lepok. Práve ten vyvolá imunitnú odpoveď a tá následne poškodí črevo.

Príznakov celiakie je niekoľko a viacero z nich sa týka práve tráviaceho traktu. Požitie potravy, ktorá obsahuje lepok sa u ľudí trpiacich celiakiou prejavuje plynatosťou, nafúknutým bruchom a bolesťami. K nim sa po chvíli pridruží aj abnormálna stolica. U dospelých ľudí sú najčastejším prejavom celiakie hnačky, u detí sa môžu rovnako vyskytnúť aj zápchy. Keďže je pri celiakii poškodené vstrebávanie v tenkom čreve dochádza ďalej aj k stratám hmotnosti, ktoré partia k najviac viditeľným prejavom celiakie. S nedostatočným vstrebávaním sa okrem chudnutia spája aj únava a celkový nedostatok energie. Niekdy sa môže vyskytnúť po požití potravy, ktorá obsahuje lepok aj vracanie. To však nie je až také rozšírené.

Všetky spomenuté prejavy celiakie sa dajú odstrániť pomerne jednoducho a to tak, že zo stravy človek vylúči lepok. Vylúčiť lepok zo stravy sa však dá s istotou až potom čo bola celiakia odhalená. Preto ak pretrvávajú vyššie spomenuté príznaky, treba vyhľadať lekára, ktorý sériou testov dokáže prísť problému na koreň.

Čo vás môže zaujímať:

  • Prejavy depresie Pocit smútku a depresie je prirodzenou reakciou na negatívne […]
  • Prejavy cukrovky Cukrovka je dnes stále považovaná za závažné ochorenie, […]
  • Prejavy stresu málo ľudí si dnes môže povedať, že sa dokáže vyhnúť stresu. […]
  • Prejavy besnoty Besnota je ochorenie, ktoré spôsobuje vírus a postihuje […]
  • Prejavy tehotenstva Tehotenstvo býva vo väčšine prípadov jedným z najkrajších […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.