Prejavy depresie

Prejavy depresie

Pocit smútku a depresie je prirodzenou reakciou na negatívne príhody v živote každého človeka. Takýto pocit však za normálnych okolností po nejakej dobe pominie. Nie nadarmo sa hovorí, že čas všetko vylieči. Existujú však prípady, kedy pocity nešťastia a smútku pretrvávajú. Vtedy hovoríme o depresii, ktorá si vyžaduje odbornú pomoc.

Okrem trvalého smútku sa s depresiou spájajú aj iné symptómy. Ľudia trpiaci depresiou  majú problémy s koncentráciou, zapamätaním si akýchkoľvek detailov a rozhodovaním sa. Prejavujú sa u nich pocity viny, bezmocnosti a bezcennosti. Veľmi výrazný je aj pesimistický postoj ku všetkému čo sa deje. Často krát stráca človek, ktorý trpí depresiou záujem o veci, čo mu kedysi spôsobovali radosť, ako napríklad koníčky a v niektorých prípadoch dokonca aj sex. Depresiu sprevádzajú aj fyzické príznaky. Z nich sú najvýraznejšie poruchy spánku a to buď v zmysle nespavosti a skorého ranného prebúdzania alebo naopak nadmerného spania. S nespavosťou sa logicky spája aj celková únava, bledosť a pokles energie. K najvážnejším príznakom depresie patria však myšlienky na samovraždu, ktoré prichádzajú, keď človek už nevidí iné východisko.

Rozpoznať depresiu, ktorú treba liečiť je pomerne náročné a vyžaduje si prax a odborníka. Všetky uvedené príznaky sa s depresiou spájajú, ale nemusia nevyhnutne znamenať, že sa o ňu jedná. Práve preto by mal tieto prípady posúdiť lekár.

Čo vás môže zaujímať:

  • Prejavy celiakie Celiakia je ochorenie, ktoré je podmienené nedostatočným […]
  • Prejavy cukrovky Cukrovka je dnes stále považovaná za závažné ochorenie, […]
  • Prejavy infarktu Infarkt je nebezpečná príhoda, ktorá svoj príchod nehlási a […]
  • Prejavy astmy Astma je nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie […]
  • Prejavy alkoholizmu Alkoholizmus má 4 "vývojové štádiá" a každé má rôzne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.