Prejavy stresu

Prejavy stresu

málo ľudí si dnes môže povedať, že sa dokáže vyhnúť stresu. Keďže stres je stálou súčasťou života, mal by si každý človek uvedomiť, že s ním treba bojovať a to tak, že sa treba naučiť relaxovať a oddychovať. Stres spôsobuje rôzne zmeny v organizme a to rovnako na úrovní psychickej ako aj fyzickej.

Stres sprevádza množstvo rôznych prejavov. K najbežnejším akútnym, fyzickým príznakom stresu patrí zvýšený tlak a zrýchlený pulz. Ani jeden z týchto príznakov nie je bezpečný a oba dokážu pri dlhodobom strese spôsobiť vážne problémy. Spolu so zrýchleným tepom sa rovnako často vyskytuje aj rýchle a plytké dýchanie. Okrem toho sa môže so stresom spájať aj stuhnutie svalov a to hlavne v oblasti krku a bolesti chrbta. K prejavom stresu ďalej zaraďujeme aj symptómy, ktoré zasahujú tráviaci systém a to hlavne nechuť do jedla a hnačky. Množstvo ľudí vykazuje pri stresovej situácii aj zvýšenú produkciu potu. Okrem akútnych prejavov stresu poznáme aj chronické. Tie sa vyskytujú u ľudí, ktorí sú vystavení dlhodobému stresu. K nim partia hlavne poruchy imunitného a obehového systému. Je dokázané, že ľudia v strese sú náchylnejší na vznik rôznych ochorení, čo je podmienené hlavne nedostatočnou funkciou imunitného systému. Okrem toho stres postihuje aj žalúdok a to hlavne v podobe vredov, svaly a reprodukčný systém.

Z uvedených prejavov stresu je jasné, že ovplyvňuje množstvo orgánov a tým aj celkovú funkciu organizmu. Preto je dôležité aby sa každý človek naučil stres zvládať a nezaťažoval sa vecami, ktoré si to nevyžadujú.

Čo vás môže zaujímať:

  • Prejavy infarktu Infarkt je nebezpečná príhoda, ktorá svoj príchod nehlási a […]
  • Prejavy astmy Astma je nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie […]
  • Prejavy celiakie Celiakia je ochorenie, ktoré je podmienené nedostatočným […]
  • Prejavy autizmu Autizmus je pojem odvodený z gréckeho "autos", čo znamená […]
  • Prejavy depresie Pocit smútku a depresie je prirodzenou reakciou na negatívne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.